kadim bilgeliğin yolculuğu devam ediyor...
Sosyoloji

MODERNLİĞİN HİKMETİNDEN SUAL

BEDRİ GENCER2008 yılında çıkan İslâm’da Modernleşme, 1839-1939 isimli eserimiz, sosyal bilimlerin ana kavramı sayılabilecek modernleşmenin mukayeseli bir perspektiften incelenmesi yolundaki çalışmalarımızın ürünüydü. Bu, modernleşmenin “dikey” bakımdan mukayesesi sayılabilir. “Dikey mukayese”den kasıt, İslâm dünyasında modernleşmenin Batı kültüründen etkilenme (akültürasyon) sürecinin bir ürünü olarak alınmasıdır. Dikey mukayese, Batı dünyasındaki modernleşme anlaşılmaksızın İslâm dünyasındaki modernleşmenin de tam olarak anlaşılamayacağı önkabulüne dayanır. Bilahare çalışmalarımız ilerledikçe modernleşmenin “yatay mukayese”sine uzandık. “Yatay mukayese”den kasıt, evrensel bir olgu olarak modernleşmenin zıddıyla mukayesesidir. Modernliğin geleneksel dildeki karşılığı “bid’at”, bid’at “sünnet”in zıddı, sünnet ise “hikmet”in hususî adıdır.

O halde ancak hikmetten kopuş süreci olarak alınarak evrensel bir olgu olarak modernleşmenin özüne nüfuz edilebilir. 2011 yılında çıkan Hikmet Kavşağında Edmund Burke ile Ahmed Cevdet başlıklı çalışmamız, bu yatay mukayesenin ürünüydü. Evrensel bir olgu olarak modernleşme, aslında Edmund Burke ile Ahmed Cevdet gibi farklı ülkelerden aydınların buluştuğu “hikmet kavşağı”ndan uzaklaşma süreciydi. Bu iki aydının düşünüş tarzı karşılaştırıldığında aslî (hikmet) ile arızî bid’at=modernlik)’nin farklı coğrafyalarda tezahür tarzları arasındaki şaşırtıcı benzerlik görülebilir ve dolayısıyla yatay mukayesenin yapılacağı asıl ayırımın Doğu/Batı yerine hikmet/bid’at olduğu fark edilebilirdi

Temin Edebilirliği: Tükendi Yayın Tarihi: 2017/11/23
ISBN: 9759000806 Baskı Sayısı: 2. Baskı
Sayfa Sayısı: 240 Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı Boyut: 14x21 cm
Kategori: Siyaset , Sosyoloji
Bedri GENCER

Bedri GENCER

Bedri Gencer, Konya'da 8 Nisan 1968 tarihinde dünyaya geldi. Gencer, İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Evli ve iki çocuk babasıdır. Eğitim hayatında Mimar Sinan Üniversitesi'nden 1991 yılında Sosyoloji lisansı, Marmara Üniversitesi'nden 1993'de İktisat Tarihi yüksek lisansı, İstanbul Üniversitesi'nden Uluslararası İlişkiler doktora derecesi ise 1998'de tamamladı. Doçent unvanını 2004'de siyaset bilimi alanında aldı. Yıldız Teknik Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü'ne 2009 yılında profesör olarak atandı. Sosyal ve siyasal teori alanında akademik çalışmalarına devam etmektedir. 2009 yılında çıkan İslam'da Modernleşme, 1839-1939 adlı eseri, Türkiye'de ses getirdi. ESERLERİ - İslam'da modernleşme - Modernliğin Hikmetinden Sual - Hikmet Kavşağında: Edmund Burke ile Ahmed Cevdet - İslam'da Modernleşme (1839-1939)

Tüm Kitapları Gör

En Çok Satanlar

Sosyoloji

Uluslararası İlişkiler