kadim bilgeliğin yolculuğu devam ediyor...
Türkiye'de Militarist Devlet Söylemi
Siyaset

Türkiye'de Militarist Devlet Söylemi

Ali BALCIBu çalışma Türkiye'de 1960-1983 arası dönemi ele almaktadır ve devlet söylemini bütünüyle kat eden militarist dil çalışmanın temel meselesidir. Söz konusu dilin nasıl işlediği, hangi kurumları ürettiği, kendisine yönelik itirazları nasıl susturduğu, politik, entelektüel ve ekonomik onayı nasıl sağladığı sorularını başlangıç noktası olarak alır. Çalışmanın temel iddiası tarihin bu aralığında militarist dilin Türkiye'de devlet söyleminin ta kendisi olduğudur. Tam da bu nedenle söz konusu tarihsel aralık kendi içinde bir bütünlük arz eder ve devlet söylemi bağlamında diğer zaman dilimlerinden ayrılır.
Kitap militarist dilin devlet söylemi noktasında hâkim pozisyonunu kaybettiği bir zamanda yazılmıştır. Bu yönüyle çok fazla yeni ve altüst edici şeyler söylemekten uzaktır. Dolayısıyla çalışma 1980'lerin ortalarından itibaren Türkiye'de militarist söylem ve pratikleri eleştiren bir yazının uzantısı olarak görülmelidir. Bu yazından ayrıldığı nokta ise Cumhuriyet tarihinde hâkim militarist dilin geçerli olduğu ve kendisine yönelik hiçbir itirazın geliştirilmediği tarihsel bir aralıktan bahsediyor olmasıdır.
Okuyucu kitap boyunca söz konusu dönemde politik alanın nasıl militarist bir dile eklemlendiğinin ve üstelik de onun taşıyıcısına dönüştüğünün hikâyesini okuyacaktır. Yine okuyucu çalışmada hâkim militarist dil karşısında susma mecburiyetinden konuşma çabalarına ve dönemin kurumsal işleyişlerden yasal düzenlemelerine kadar uzanan bir analizle karşılaşacaktır.

Temin Edebilirliği: Mevcut Yayın Tarihi: 2011/16/06
ISBN: 9789759000240 Baskı Sayısı: 1. Baskı
Sayfa Sayısı: 176 Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı Boyut: 13x21 cm
Kategori: Siyaset

En Çok Satanlar

Sosyoloji

Uluslararası İlişkiler