kadim bilgeliğin yolculuğu devam ediyor...
Siyaset

ALİYA İZZETBEGOVİÇ - Hayat, Hakikat, Hürriyet

EYÜP BEYHANAliya İzzetbegoviç, hayatını halkının özgürlüğüne adamış önemli bir siyasi liderdir. Birçok zorluklarla imtihan olan bir coğrafyada insanların birlikte nasıl yaşayabileceği sorusu üzerine özgün düşünceler üretmiştir. Savaşlar ve soykırımla yüzleşen Bosna Hersek halkının geleceği için ortaya koyduğu barışçı ve ahlaki siyasetle tüm dünyanın takdirini kazanmış bilge bir liderdir.
Aliya’nın felsefi düşüncesinin temeli akıldır.

‘Bilge Lider’ olarak anılan Aliya, düşünceyi hayatının merkezine yerleştirmiştir. Onun; insan, ahlak, adalet, eşitlik, özgürlük ve İslam gibi konulardaki fikirleri doğrudan siyaset anlayışına kaynaklık etmiştir. Aynı zamanda kültürü; din, sanat, ahlak ve felsefenin uzantısı olarak görürken medeniyeti tekniğin, bilimin, tekâmülün ve beşeriyetin uzantısı olarak görür. O medeniyeti insanın tabiatla olan ilişki biçiminde anlamlandırırken, kültürü insanın kutsal ile kurduğu ilişki biçimleri ile açıklar.

Aliya’nın siyaset felsefesinin ve medeniyet düşüncesinin temelinde ahlaklı bir mücadele vardır.
Elinizdeki bu kitap, ‘siyaset felsefesi’ çerçevesinde Aliya İzzetbegoviç’in kültür ve medeniyet tasavvuru başta olmak üzere Bosna Hersek özelinde liderlik ve “filozof kimliği”ni öne çıkararak hayatı ve siyasi deneyimlerini ele almıştır.

Genel Yayın Yönetmeni: Serhat Buhari BAYTEKİN Genel Koordinatör: Fatma GEDİKOĞLU
Yayın Yönetmeni: Fatih YILDIZ İç ve Kapak Tasarımı: Çağrı ATMACA
Kağıt Bilgisi: 60. Gr. Enzo Kapak Bilgisi: Amerikan Cilt
Baskı Tarihi: 2022 Baskı Sayısı: 1
Sayfa Sayısı: 424 ISBN: 978-605-7629-59-3

En Çok Satanlar

Sosyoloji

Uluslararası İlişkiler